2015. december 6., vasárnap

Óravázlat


A választható feladatok közül az óravázlat készítést választottam.


  
Az óravázlatom:

https://drive.google.com/file/d/0B2tgAKPL_yCSeGtWaVNGQW9lWHM/view?usp=sharing

Minden leendő tanárnak szívesen ajánlom!

2015. december 3., csütörtök

LearningApps.org


A világgazdasági folyamatokat választottam házi feladatom témájának. Három különböző típusú feladatot állítottam össze a LearningApps.org weboldal segítségével. A feladatokat összefoglaló órára vagy fakultációra vinném be. Elsősorban az előzetes tudásra építenek. A középszintű érettségire készülők mellett az emelt szintű érettségizőkre is gondoltam. 
Az óra elején a diákok csoportokba rendeződnek a kalapból kihúzott papírcetlik alapján, tehát az azonos számú gyermekek alkotnak egy csapatot. Forgószínpadszerűen váltogatják egymást az interaktív tábla és az asztali számítógépek/laptopok között.
Az interaktív táblánál az itt megnézhető táblázatot töltik ki a megadott állítások felhasználásával. Egy csapat oszloponként egy mezőt oldhat meg.


Az asztali számítógépeken a keresztrejtvényt és a sorbarendezést készítik el a diákjaim.




Tartalmilag mindegyik tankocka kötődik egymáshoz. A tankockák elvégzése után leellenőrizzük a megoldásokat. Az óra hátralevő részében az adósságválsággal kapcsolatos aktuális híreket, eseményeket (pl.: Görögország esetét) megbeszéljük, mi, miért történik. Fontos szerintem ezek után azokról a hitelekről is szót ejteni, amiket mi magunk is felvehetünk. Eljátsszuk a hitelfelvétel menetét.


Reflexió:
Véleményem szerint sok iskolában nem marad kellő idő a gazdaságföldrajz tanítására, emiatt nem is szerettetik meg a tanárok a diákokkal. Valószínű, ezért szeretem jobban a természetföldrajzot, de mindent meg fogok tenni azért, hogy egyensúlyba kerüljön a két témakör.
A weblap segítségével új ötletekkel gazdagodtam és alig várom, hogy élesben is kipróbálhassam őket. A LearningApps.org használata szerintem egyszerűen megtanulható. Pozitívuma, a tankockák nyilvános megosztása. Vannak apró hibák (pl.: nincs olyan tankocka, ahol több helyes megoldás választható egy kvíz során), de ezek elhanyagolhatóak.

Köszönöm, hogy benéztél: Gyuri

2015. november 17., kedd

Digitális tananyag készítés a SMART Notebook szoftverrel



A november 11-én és 18-án a SMART Notebook szoftverrel ismerkedtünk meg, méghozzá forgószínpadszerűen váltogattuk egymást az interaktív táblánál. A sorra kerülésig az asztali számítógépeken dolgoztunk. A különböző sablonoknál közösen megbeszéltük a tanórai felhasználásuk lehetőségeit (pl.: Lesson Activity Toolkit: Tools: Random group picker: a véletlenszerű csoportosításnál; Scoreboard: pontszámolásnál használhatjuk)


A szoftver lehetővé teszi az olyan interaktív órák tartását, amelyekkel egész órán sikerülhet a tanulók figyelmét lekötni és az érdeklődésüket fenntartani. Könnyebbé teszi az óravázlatok, tananyagok összeállítását. Rengeteg előre elkészített sablon, interaktív feladatkészítő eszköztár és sok más kreatív ötlet segíti a pedagógust. Egyszerűen és gyorsan beilleszthetőek a képek, videók, hanganyagok, Flash animációk.

2015. október 20., kedd

A digitális tananyagelemek az interneten


A tanítani kívánt, választott témám: az energiaéhség. 

Fontosnak tartom felhívni a gyerekek figyelmét a túlzott energiafogyasztásra, mivel a fosszilis energiatartalékok lassacskán kimerülnek, de az emberek többségének mégis a jólét hajszolása jelenti a legnagyobb problémát.
Egyszerű mozdulattal dugjuk a kábelt az elosztóba, ha lemerül a telefonunk, számítógépünk vagy bármi olyan eszközünk, amihez áram szükséges. Életünk részévé vált, mivel áramszünet esetén megáll a modern élet. Azt szokták mondani, hogy az áram tiszta energia. Én ezt a tévhitet szeretném megcáfolni egy ismeretterjesztő, gyerekkorom kedvenc rajzfilmje segítségével.
A sorozat és az epizód címe, Albert mondja... a természet jobban tudja: Energia, avagy vannak jobb megoldások is. A filmben szó esik az erőművek működéséről, az üvegházhatásról, a savas esőről, a nukleáris energiáról és az alternatív megoldásokról. 

Az óra második felében csoportmunkában feldolgozzuk a látottakat, kérdéseket amihez két gondolkodtató képet vetítek ki a diákjaimnak:

(http://www.hazipatika.com/eletmod/veszelyben/cikkek/420 )
 (http://mentatrend.hu/energiaehseg-energia-ehinseg/)










2015. október 12., hétfő

Az online időszalag


Az első feladatban a lemezmozgások következményeiről készítettem fogalomtérképet. Három következményt ábrázoltam: földrengés, hegységképződés, vulkánosság. A második házi feladatban a vulkanizmus témakörhöz készítettem el egy idősávot, amely az elmúlt évszázad nagy kitöréseit tartalmazza. Beszúrtam sok képet és néhány videót, hogy felkeltsem a gyerekek érdeklődését, hiszen az elsődleges célom, megszerettetni a földrajzot diákjaimmal.

(A könnyebb átláthatóság érdekében az időszalag alatt a "Timeline"-ről az egeret a "List"-re húzzad!)

2015. október 5., hétfő

Fogalomtérkép


Házi feladatnak, egy már tanított vagy tanítani kívánt fogalomtérképet kellett elkészíteni. Én eddig még nem csináltam ilyet, de a Tanár úr által megadott segédanyagokkal könnyen el lehetett sajátítani az alapokat. A "Mindomo" programot használtam, aminek nagy előnye, hogy van magyar nyelvű része is. Mindenkinek szívesen ajánlom!
A kedvenc témaköröm a természetföldrajz, ezért azon belül választottam témát, a "lemezmozgások következményeit". Az ábra mellé beszúrtam képeket, videókat, hogy színesebbé, érdekesebbé tegyem a földrajzórámat.



2015. szeptember 28., hétfő

Üdvözöllek az oldalon!

Halbauer György vagyok, az Eötvös Loránd Tudományegyetemen földrajz-természetismeret szakos tanárnak készülök. A blog egy digitális portfólióként fog működni, mely „A tanári mesterség IKT-s alapjai" szeminárium feladatait fogja tartalmazni.